The “mini holiday” has ended Prahova newspaper

The Oilers team returned to training yesterday, after a short three-day vacation, to begin preparations for the upcoming official matches. As is known, the Superliga is on a two-week break, and the local competition is giving way to the meetings that the national teams have to support, but the Nicolae Constantin students will return to the field a little faster, given that, in the middle of the next week, he will make his debut in a copy 2022-2023 Romanian Petano Cup.
Thus, the CSC 1599 Șelimbăr – FC Petrolul Ploiești match, of the Romania Cup play-off stage, was scheduled for Wednesday, September 28, from 6:45 pm, on TV. The place where the meeting will take place has not been decided, as long as the stadium in Râmnicu Vâlcea, the place where the elimbăr team has organized, this season, the games considered “home”, has no night installation, because it is necessary, then, by finding an option Another, Mediaș or even … Ploiești to be potential “hosts”.
Then, three days away from the match with CSC elimbăr, the “Wolves” will face honorary champion, CFR Cluj, in the 12th stage of the Premier League. The match will be held on Saturday 1 October from 9:30 pm, but even in this case there is an unknown which arena will be hosted, because Cluj officials announced intense work, during this period, in Marj. “Groya”, “Dr. Constantine Rodolescu”, therefore, is not available. Nye Konstantin is not at his disposal Țicu and Bratu (left for the national teams “U21” and “U20”), Meijers and Vîlceanu were invited, and Tamaș was sponsored.

Football county, results and rankings

Superliga B Prahova, seventh stage
Carpathian Senia – CS Scorțeni Bordeni 2-4
Goruna Oak Cocorăștii Misli – Prahova Tg. Age 3-6
Unirea Teleajen Ploiesti – Unirea Cocorăstii Colț 3-3
Progresol Bokov – Brădetul Ștefești 1-0
Olympia Ceresano – Guerguete Association 3-0
CSO Mizil – Home Flag 2-2
Olympia Komarnik – Sportul Câmpina 8-1
Allogenic Petroleum – AS Starchiojd 3-1
CS Blejoi II – Future of Puchenii Mari 1-2
Team Venue MVEI GM GP P
1 Olympia Komarnik 7 5 2 0 27 7 17 am
2 AS Prahova Târgșorul Vechi 7 5 2 0 24 10 17p
3 Unirea Cocorăștii Colț 7 4 2 1 21 10 14p
4 AS Starchiojd 7 4 2 1 19 10 14 p
5 CSO Mizil 6 4 1 1 13 8 13 p
6 Unirea Teleajen Ploiesti 7 3 2 2 15 16 11p
7 CS Blijoy 2 6 3 1 2 11 8 10 AM
8 CS Scorțeni Bordeni 7 3 1 3 13 15 10p
9 AS Kyrgyz 7 3 1 3 15 18 10 p
10 Olimpia Cireșanu 7 2 3 2 16 10 9p
11 Brădetul Ştefeşti 7 2 3 2 11 9 9p
12 Progresul Bucov 7 2 3 2 7 9 9p
13 Oligine Oil 7 2 1 4 12 13 7 p
14 ACS Viitorul Puchenii Mari 7 2 1 4 10 16 7p
15 Sportul Câmpina 7 2 0 5 10 23 6p
16 Carpathians MEFIN Sinaia 7 1 2 4 10 18 5p
17 White Science 7 0 3 4 5 17 3p
18 Goruna Oak Cocorăștii Mislii 7 0 0 7 8 30 0p

Superliga B1, East Series, Phase 4
Victoria Fântânele – Flacăra Mlăiesti 1-0
Aventol Toumani – CS Valea Călugărească 2-5
Progresul Aluniș – Progresul Drăgăneși 1-0
Gura Vitioarei Youth – Real Boys Folne de Monte 1-0
Luceafarul Drajna – CS Bucov Pleaa 4-3
Voința 2009 Gornet – Vitorol 2018 Ceptura 0-4
Progresul Coslegi – ACSO Măgura Slănic 0-3
Team Venue MVEI GM GP P
1 CS Valea Călugărească 4 4 0 0 19 3 12p
2 Future 2018 Concept 4 3 0 1 17 7 9p
3 ACSO Măgura Slănic 4 3 0 1 10 4 9p
4 Victoria Fountains 4 3 0 1 13 9 9p
5 Flacăra Mălăiesti 4 2 1 1 8 4 7p
6 Youth Gora Fitware 4 2 1 1 7 7 7 AM
7 Luciferol Dragon 4 2 0 2 8 17 6p
8 Progresul Aluniş 4 1 2 1 5 6 5p
9 Progresul Drăgăneşti 4 1 1 2 8 7 4p
10 Real Boys Vallini de Monte 4 1 1 2 6 7 4p
11 Progress Coslegi 4 1 0 3 7 13 3p
12 Aventol Tomchani 4 1 0 3 8 18 3p
13 CS Bokov Belisa 4 0 2 2 9 13 2 AM
14 Voinţa 2009 Gornet 4 0 0 4 5 15 0p

LIGA B PRAHOVA, VEST Series, Stage 4
CS Mănești 2013 Băl – Progresul Proță de Jos 3-1
Foina Adonai – Muscelul Câmpina 3-0
Vitorol Provita de Sus – CS Scorțeni Mislea 1-4
Unirea Lacul Turcului – Genessis Filipeștii de Padure 3-3
Team Venue MVEI GM GP P
1 CS Manesti 2013 Baltiţa 4 4 0 0 26 5 12p
2 AS Genessis Filipești de Pădure 4 2 1 1 10 12 7p
3 CS Scorțeni Mislea 4 2 0 2 9 6 6p
4 Progresul Proviţa de Jos 4 2 0 2 7 4 6p
5 Vitorol ProVita de Sus 4 2 0 2 7 8 6p
6 Union Lacul Turcului 4 1 1 2 10 17 4p
7 FC Muscelul Câmpina 4 1 0 3 3 10 3p
8 will meet 4 1 0 3 6 16 3p

Superliga B1, West Series, Stage 5
Flacăra Filipestii de Târg – Rapid Kosmineli 3-2
Gloria Valcanesti – Prahova Tensu 0-4
CS Sutril – CS Sirna Farnega 1-1
Arizona Zalanawa – Poienarii Burchii Youth 7-2
Avântul Măgureni – Prahova Nedelya 1-8
AS Târgșorul Vechi Stăncești – AS Gorgota 7-2
CS Ariceștii Rahtivani – Vitorol Pridetti 3-3
Viitorul Poienarii Burchi – CS Brazi Popești Undisputed
Team Venue MVEI GM GP P
1 Prahova Nedelya 5 4 1 0 28 10 13 AM
2 CS irna Varnița 5 4 1 0 16 4 13p
3 CS Aricestii Rahtivani 5 3 1 1 13 9 10p
4 AS Targşorul Vechi Stăncești 5 3 0 2 19 9 9p
5 Arizona Zalhanaua 5 3 0 2 11 7 9p
6 Cosminele future 5 3 0 2 14 13 9p
7 Vitorol Pridesty 5 2 1 2 14 10 7 AM
8 tents CS 5 2 1 2 7 8 7 AM
9 The future of Poienarii Burchii 4 2 0 2 7 6 6p
10 AS Gorgota 5 2 0 3 14 14 6p
11 Prahova Tensu 5 2 0 3 5 6 6 AM
12 Gloria Valcaniste 5 2 0 3 9 14 6p
13 Aventol Moghorini 5 2 0 3 13 21 6p
14 CS Faecal Popsti 4 1 1 2 9 14 4 AM
15 Flacăra Filipeşti de Târg 5 1 0 4 6 22 3p
16 Youth Poinary Porsche 6 0 0 6 11 31 0

LIGA B PRAHOVA, NORD Series, Stage 3
Speranța Chiojdeanca – Tineretul Poiana Vărbilău 1-6
Vittoria Olteni – Unirea Valia Dulce 3-3
Voința Măgurele – AS Podenii Vechi 2-1
Viitorul Tsiparești – Tirana Homorâciu 1-2
Avântul Bertea – Vitorol Poggia de Sus 3-0
Team Venue MVEI GM GP P
1 Unirea Valea Dulce 3 2 1 0 12 6 7p
2 Magurele Will 3 2 1 0 5 3 7p
3 Speranta Ciogdianka 3 2 0 1 9 2 6p
4 Tirana Homorâciu 3 2 0 1 5 4 6p
5 Victoria Olteni 3 1 1 1 9 5 4p
6 Viitorul Tsiparesti 3 1 1 1 6 5 4p
7 Aventol Bertia 3 1 1 1 5 7 4 p
8 AS Podenii Vechi 3 1 0 2 5 5 3p
9 AS Tineretul Poiana Vărbilău 3 0 1 2 1 12 1p
10 AS Viitorul Bughea 3 0 0 3 2 10 0p

LIGA B PRAHOVA, EST Series, Stage 4
CS Brazi II – Vitorol Volga 2-1
AS Potigrafu – Rapid Salsil 3-2
Fuenta Clograne – Phytorol Pantase 2-4
Soimii Apostolache – Rekolta Dumbrava 4-0
Vulturul Zănoaga – Progresul Boldești Grădiștea 4-2
Vitorol Yordicino – Steaua Sanjero 3-2
Podgorica Vado Sabat – Fuenta Vado Borului 1-1
Team Venue MVEI GM GP P
1 Viitorul Pantazi 4 3 0 1 13 6 9p
2 CS fecal 2 3 3 0 0 7 2 9 AM
3 Viitorul Iordăcheanu 4 3 0 1 15 12 9p
4 The commandment of monks 4 2 1 1 11 10 7 p
5 Vulturul Zănoaga 4 2 1 1 8 9 7p
6 Willow Fast 4 2 0 2 12 9 6p
7 Blood Star 4 1 2 1 12 9 5 p
8 Future Flick 3 1 1 1 7 6 4 p
9 chrome fado drill 3 1 1 1 3 4 4 p
10 Progresul Boldeşti Grădiştea 4 1 1 2 9 11 4p
11 Vado Borului will 4 1 1 2 8 10 4p
12 Messenger Hawks 4 1 0 3 5 8 3 p
13 AS Potigraph 3 1 0 2 4 8 3p
14 Dumbrava Harvest 4 0 0 4 3 13 0 AM

Leave a Comment